Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja została założona przez właścicieli zabytkowych obiektów Kotliny Kłodzkiej pragnących połączyć siły w celu uratowania unikalnego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego tego regionu. (http://www.hrabstwo.org/)

Do Fundacji należą:

Pałac Gorzanów (niem. Schloss Grafenort) – Renesansowy dwór, pierwotnie wielkopańska rezydencja. Po 1989 r. zrujnowany, od 2012 r. ratowany przez Fundację Pałac Gorzanów. W przyszłości centrum inicjatyw edukacyjnych i warsztatów, muzeum regionu oraz siedziba przywróconego pałacowego teatru.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Pałacu Gorzanów


Pałac Kamieniec (niem. Schloss Kamnitz) – Pałac został wybudowany w swojej pierwszej formie w 1780 r., do końca II wojny światowej był w funkcji rezydencji szlacheckiej.

Po wojnie znacjonalizowany, do 2009 r. zdewastowany. W 2015 r. zostanie otwarty jako hotel.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Pałacu KamieniecSarnyDwór Sarny (niem. Schloss Scharfeneck) – Renesansowy dwór z XVI wieku z barokową kaplicą, spichlerzem i renesansowym budynkiem bramnym oraz rozległym folwarkiem.

Od 2013 r. Fundacja Odbudowy Dworu Sarny prowadzi w zespole kompleksowy remont. W 2015 r. planowane jest częściowe otwarcie. Docelowo obiekt będzie pełnił funkcję centrum muzyki dawnej.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Dworze Sarny


 

Dom pod TwierdzaDom pod Twierdzą – Dom pod Twierdzą w Srebrnej Górze pierwotnie był częścią koszarów Twierdzy Srebrna Góra.

Budynek zachował historyczny układ pomieszczeń, dziś pełni funkcję pensjonatu.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Domu pod Twierdzą

 


ZelaznoPałac Żelazno (niem. Schloss Eisersdorf) – Pałac w Żelaźnie jest byłą magnacką rezydencją, dwuskrzydłową budowlą z wieżą, z pięknymi marmurowymi schodami.

Od 2012 jest w rękach prywatnych właścicieli i funkcjonuje jako hotel.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Pałacu ŻelaznoZamek Miedzylesie [1600x1200]

Zamek Międzylesie (niem. Schloss Mittelwalde) – Zamek Międzylesie to 700 letni zespół zamkowo-pałacowy, jeden z największych tego typu kompleksów w Polsce.

Zawiera elementy średniowieczne (Czarna Wieża, lochy), renesansowe oraz barokowe. Od 2008 jest w rękach prywatnych właścicieli i funkcjonuje jako hotel, restauracja oraz obiekt do zwiedzania (dzienne i nocne z „duchami”).

Kliknij tu, aby przeczytać więcej o Zamku Międzylesie