Historia w skrócie – zbójnik Ledříček

Wszyscy znają Janosika i Robin Hooda, ale czy ktoś pamięta o istnieniu Ledříčka – Zbója Gór Orlich? Żył on w pierwszej połowie XIX w. Mieszkał na terenie Zemskiej Brany, a swoimi działaniami dręczył okoliczne władze. Ledříček był bardzo znaną postacią w wielu okolicznych wioskach. Dlaczego porównujemy go do Janosika i Robin Hooda? Ponieważ w ciągu dwudziestu lat Zbójnik Gór regularnie okradał bogatych, by oddawać łupy biednym. Wiele dużych rodzin przetrwało głównie dzięki jego pomocy.
Sam Ledříček pochodził z ubogiej rodziny, jego ojciec, Hand Leder, był krawcem, ale ze względu na zamieszkanie w górach nie zarabiał za wiele i dorabiał zbierając stare łachmany i żelazo. Ledříček miał brata, Józefa. W dzieciństwie nasz bohater miał wiele problemów. Ile razy się spotykał z bogatszymi chłopcami, oni go wyśmiewali, upokarzali i nazywali biednym Żydem. Kilka razy był bity przez dworskiego gajowego tyko dlatego, że chciał pozbierać chrustu do ogrzania się. Przez lata w chłopcu narastał bunt. Imał się różnego rodzaju profesji. Raz pracował u rolnika, raz pomagał tacie ze starym żelazem. Jego sposób życia, ale przede wszystkim jego opór był solą w oku lokalnego magistratu, więc chciano go wysłać no wojska. Jednak, gdy przyszli do niego z wojska, natychmiast zdał sobie sprawę jaki los mu szykują i uciekł do lasu.
Jego życie było niepewne. Jadł to, co dał mu las i tylko wtedy, gdy było spokojnie, zapuszczał się do ciotki, która dawała mu coś ciepłego do jedzenia i ciepły kąt do spania. Nie lubił objadać ciotki, ale nie mógł sobie pozwolić na wybrzydzanie. Żeby coś upolować, potrzebował broni, ale nie miał skąd jej wziąć. Lato się skończyło i Ledříček wiedział, że nie przetrwa zimy.

c.d.n.

800px-Zemská_brána_-_Diková_Orlice_hladina